Quantcast
Channel: Съдови заболявания

Движението спасява от разширени вени

$
0
0
ДВИЖЕНИЕТО СПАСЯВА ОТ РАЗШИРЕНИ ВЕНИ


07-08-2017 10:37



Слава
АНАЧКОВА
slava.anachkova@gmail.com



Терапията е бърза и безболезнена, но усложненията се лекуват трудно, твърди съдовият хирург доц. Петков


Не подценявайте тежестта и болките в краката. Дори да не са видими, разширените вени „работят"и могат да предизвикат сериозни усложнения. В риск са всички хора, които прекарват деня си в седнало или изправено положение, без да се движат. Какво е спасението и как да предотвратим неприятната от естетическа гледна точка гледка? Разговаряхме със съдовия хирург от Болница „Тракия"доц. Димитър Петков.

Хроничната венозна болест, известна също като варикозни вени, се счита за една от болестите на съвременната цивилизация. Провокират я трайните промени в начина на живот на хората, който става все по-заседнал и буквално спира движението на кръвта. Венозната система пък не може да изтласква кръвта сама и разчита прочти изцяло на мускулатурата. Ето защо без движение


кръвообръщението ни замира,

а кръвта се задържа в най-ниските части на тялото. Застоят от своя страна повишава налягането в съдовете и те набъбват по най-неприятния за окото начин.
„Много хора днес работят седнали пред компютрите си и са обездвижени. Застрашени са и онези, които прекарват деня в изправено положение, без да се движат. Затова казваме, че разширените вени са болест на цивилизацията”, обясни доц. Петков.

По принцип състоянието се провокира от дефект в една от тъканите, изграждащи венозната стена. Но на практика се нарушава функцията на венозните клапи, които се грижат за това кръвта да се движи само към сърцето. Когато те не работят, част от изпомпаната кръв се връща обратно в долните крайници и с времето се появяват разширените вени. Установено е също така, че има наследственост, но любопитното е, че предава основно по женска линия – от майка на дъщеря или през поколение от баба на внучка.  

Пациентите рядко обръщат внимание на ранните симптоми на болестта, но обикновено се оплакват от тежест в краката, умора, напрежение, изтръпване, мравучкане. С напредване на заболяването започват да се забелязват различни по диаметър разширени вени по краката. В началото са по-малки, после стават по-големи, постепенно стават нагънати, а в по-напредналите фази на болестта


се появяват кожни изменения.

„Кожата започва да потъмнява, особено около глезените и от вътрешната част на краката”, уточнява доц. Петков. Тези симптоми са ясен сигнал за специалистите, че състоянието вече не е безобидно.
Най-тежкото усложнение на варикозната болест са венозните язви. Това са отворени незарастващи рани, дължащи се на хроничната венозна недостатъчност. Разположени са най-често от вътрешната страна на двете подбедрици, в областта на глезените. Лекуват се много трудно и продължително, а пациентите плащат висока социална цена, тъй като стават нетрудоспособни. Язвите причиняват силни болки, изискват специални грижи и хората често започват да странят от близките си, затваряйки се у дома, разказва за живота на своите пациенти съдовият хирург. „Много е трудно да се живее с това непрекъснато хронично страдание и то напълно променя ежедневието им”, допълва доц. Петков.

Истинската опасност за здравето обаче се появява, когато


разширените вени провокират тромбофлебити

на дълбоката и повърхностна венозна мрежа. Състоянието не е за подценяване, тъй като води до развитие на белодробна тромбоемболия, която е една от най-разпространените причини за смърт в света, отбелязва специалистът.
По думите му, хората не бива да чакат венозната болест да се усложни, за да започнат терапия. Колкото по-рано се потърси лекарска помощ, толкова по-добри са и шансовете пациентите да се справят с проблема. Тогава се ползват по-малко инвазивни методи, а медикаментозното и локално лечение дава по-добри резултати.

Първата стъпка към излекуването е тоталната промяна в начина на живот, който трябва да включва повече движение. Добрата новина е, че не е необходимо да се занимаваме с професионален спорт или да прекарваме дълги часове във фитнес залата.


Ходенето пеша е напълно достатъчно,

При това точно толкова, колкото ни доставя удоволствие. Другият възможен вариант за профилактика е използването на еластични чорапи, които да ускоряват кръвния поток и да намаляват венозния застой. В летните жеги обаче е немислимо да се увием с допълнителен кат дрехи, а и не всяка професия позволява ползването на подобно облекло. „Не можеш да задължиш един болен да прави неща, които му създават допълнителен дискомфорт”, убеден е доц. Петков и съветва пациентите си просто да намират време да ходят пеша. Обикновено на този етап се включват и медикаменти, които подобряват тонуса на венозната система.   
Когато движението не помага, на помощ идват модерните неинвазивни процедури. При диагностицирани разширени вени съдовите хирурзи най-често прибягват до лазерната и радиофреквентната аблация. И при двата метода венозните съдове се обработват чрез нагряване, което


слепва стените и намалява размера им,

без да се налага те да бъдат изваждани от тялото. Ползва се местна упойка, а рискът от рецидив е минимален. Сред щадящите методи за лечение е и склеротерапията, при която вената се инжектира със специално вещество, което предизвиква определени процеси в съдовете и в крайна сметка ги свива. За сравнение, при отворената хирургия разширената вена се издърпва от мястото си по специален начин (т. нар. стрипинг) и функциите й се прекъсват, тъй като тя така или иначе работи паразитно.
„Лазерната аблация се счита за скъпа процедура, но става много бързо и лесно. Пациентът буквално от операционната маса може да си отиде вкъщи. Възстановяване няма,


хората се връщат на работа

още на следващия ден”, посочи предимствата на съвременната терапия доц. Петков.
Единственият проблем в случая е, че понякога пациентите изминават доста дълъг път до правилния специалист и до точното лечение. Причината е, че когато имат рана обикновено се обръщат към хирург, а когато забележат кожно изменение – при дерматолог. В резултат на това дълго време се лекуват неправилно и вместо да се подобрява, състоянието им на практика се влошава.

„Раните и кожните изменения са класически симптоми за заболяване на кръвоносните съдове. Затова е изключително важно хората да се обръщат към компетентен съдов хирург”, съветва доц. Петков.



-->


За първи път българин ръководи сесия на Конгреса на ESVS

$
0
0
Съдовият хирург Доц. Димитър Петков ръководи една от научните сесии на престижният световен форум


През септември в Лион се проведе годишната среща на European Society of Vascular Surgery (ESVS).Вие бяхте един от малкото българи там.  Какво ново предложи световния форум на участниците?

В събитието както винаги участваха съдови хирурзи от цял свят. Впечатление направи непрекъснато увеличаващата се група на специалисти извън Европа – предимно млади съдови хирурзи, търсещи новости и познания от водещите европейски школи в областта на съдовите заболявания.

По време на събитието се открои високото научно ниво на презентациите, които бяха преминали много сериозна селекция. Естествено отново във фокуса бяха ендоваскуларното лечение на аневризмите на аортата, стесненията на сънните артерии и артериалните заболявания на крайниците.

Няма как да не отбележим, че за първи път  в една от научните сесии на Конгреса като модератор участвува и българин -  в резултат на любезната покана на организаторите аз заедно с Д-р Риика Туламо и Д-р Сандип Нандра ръководихме един от изключително актуалните презентационни панели, в който се проведоха много интересни дискусии.  

Провежда ли  ESVS политики, насочени към младите, обучаващи се съдови хирурзи?

Това е едно от основните направления в които дружеството работи много активно. За младите съдови хирурзи непрекъснато се предлагат изключително ниски такси за участие в събития на дружеството, множество грантове за конгреси и обучение в елитни европейски клиники, Е-обучение, участие на представители на страните членки в заседанията на управителните органи на EVST(European Vascular Surgeons in Training) и много други възможности, насочени към обучението и образованието на специализиращите, за да могат те да отговарят на високите стандарти на съдовата хирургия в Европа. Това са сериозни възможности от които и нашите специализанти трябва да се възползват.

Как ESVS вижда своето развитие и какви ползи може да донесе за българската съдова хирургия?

В нарастващата интеграция с националните дружества и облекчаване на достъпа на специалисти до събитията на дружеството.

Новост е концепцията “Global Village” - идея, даваща възможност на всяка държава, имаща членове в ESVSда представя на годишните срещи информация и новини от местните асоциации. Активно се работи и върху практическата реализация на идеята за провеждане на съвместни научни сесии между националните асоциации и ESVS, които ще стимулират по-ефективната колаборация между европейското и локалните дружества. Това което предстои на българските съдови хирурзи е все по-активно да се включват в различните проекти на ESVS, за да могат чрез тях да специализират в елитни клиники на нашият континент и да допринасят за издигането на българската съдова хирургия до най-добрите европейски стандарти.



 

Генералният секретар на ESVT Д-р Винсент Йонгкайнд (Холандия), Д-р Риика Туламо (Финландия), Д-р Сандип Нандра (Великобритания) и Доц. Димитър Петков след приключването н научната сесия на ESVS.

ДОЦ. Д-Р ДИМИТЪР ПЕТКОВ, ДМ: ПРОФИЛАКТИКАТА НА КАРОТИДНИТЕ СТЕНОЗИ МОЖЕ ДА ПРЕДОТВРАТИ ПОЯВАТА НА ИСХЕМИЧЕН ИНСУЛТ

$
0
0
Разговаряме с доц. д-р Димитър Петков по повод 
Световния ден за борба с инсулта 29 октомври.
Интервю на Татяна БАЙКУШЕВА
- Доцент Петков, кажете ни защо стенозите на каротидните (сънните) артерии са рисков фактор за развитието на инсулт?
- Стесненията (стенозите) на сънните (каротидни) артерии са един от типичните засегнати от атеросклерозата участъци в артериалната система на човешкото тяло. За съжаление те са в основата на високата заболеваемост и смъртност от инсулти – около 87% от тях са исхемични, а над 30% се дължат на атеросклеротична плака на сънните артерии, предизвикваща стеснения  (стенози) или тромбози (запушване) в тях. Последните публикувани данни доказват, че класическото стеснение на сънната артерия от атеросклеротична плака, в съчетание с нейното разязвяване и развитие на нестабилни липидни ядра в нея са в основата на инсулта. Въпреки тежката патология трябва да отбележим, че смъртността от различните изяви на атеросклерозата (исхемична болест на сърцето, артериална недостатъчност на крайниците, аневризми на аортата и инсулти) намалява в силно развитите икономически държави. Това ни дава основание да работим активно за редукция на смъртността и в България.
- В какво се състои профилактиката на каротидните стенози като мярка за предпазване от инсулт?
- Профилактиката е лесна, но нашите лекари трябва активно да работят за налагането й в България. Пациентите също трябва активно да търсят възможност за контакт със специалист при наличие на транзиторни исхемични атаки (подобна на инсулт симптоми, отзвучаващи за 24 часа), исхемична болест на сърцето и/или признаци за хронична артериална недостатъчност на крайниците (некрози и гангрени на пръстите и стъпалата), защото те подлежат на ултразвуков скрининг на каротидните артерии, който може да бъде извършен от сертифициран невролог, съдов хирург или ангиолог. При откриване на значима стеноза, разязвена плака или нарастваща холестеролова вакуола пациентът трябва да бъде насочен към съдов хирург, за адекватна оценка и последващо поведение – ангиография (цветна снимка на кръвоносните съдове) и при необходимост – оперативно лечение или каротидно стентиране.
- Какво в тази насока могат да очакват пациентите на Болница "Тракия"?
- Болница “Тракия” винаги е преследвала най-високите стандарти в диагностиката, профилактиката и лечението на мозъчните инсулти. От една  година сме и активен участник в европейската инициатива „ANGELS” - международен проект на Европейската организация за инсулти (ESO), целящ да увеличи броя на болниците, специализирани в лечението на инсулти и да оптимизира терапевтичния подход във вече функциониращите центрове в Европа. Болницата ни разполага с целия набор от специалисти и апаратура за диагностика и съвременно лечение на инсултите – оперативно лечение, каротидно стентиране, системна и транскатетърна локална фибринолиза. Само преди дни болницата инициира регионална работна среща, посветена на оптимизирането на спешната помощ за пациенти с инсулт и насочването им към нас за извършване на оптимално бързо и адекватно лечение.
- Какви са резултатите, какво показват данните от провежданото лечение, с които Вие разполагате?
- Данните са категорични – ранното откриване и адекватно лечение на каротидните стенози са ключът към снижаване на смъртността и тежката инвалидизация след исхемичен мозъчен инсулт в развитите държави по света. Най-добрият начин за лечение е извършването на интервенция (операция или стентиране на стесненият участък), която да изпревари заплашващият пациента инсулт. Тук бих искал да отбележа, че нашата Клиника по съдова и ендоваскуларна хирургия разполага със специалисти и оборудване, предлагащо  най-високо европейско ниво на диагностика и лечение на каротидните стенози. В последните няколко години е актуален въпроса, коя е по-добрата методика – оперативното лечение или стентирането на каротидните стенози? Отговорът е – всяка една от методиките има предимства и недостатъци. За пациентите най-добрата възможност е да се насочват към болници, осигуряващи пълната гама на диагностика и лечение на това изключително опасно заболяване, тъй като само там могат да получат адекватна на тяхната нужда медицинска помощ.

Article 0

$
0
0

-->
Годината, която се задава 

с шепи радост да раздава, 
да бъде мирна плодовита 
и за вас да е честита!
Весели празници!



LINK Asia - Pasific” 2018

$
0
0


От 13 до 15 март , 2018 г. в Хонг Конг се проведе изключително бързо набиращият популярност в азиатският континент ендовскуларен курс LINK  Asia - Pasific”. Въпреки кратката си история с всяко свое провеждане събитието става все по-популярно и привлича медици от всички азиатски държави и изявени ендоваскуларни специалисти от Европа, които са в основата на идеята за този форум.

Едно от най-големите предимства на форума, е че всички лечебни процедури се излъчват на живо в реално време от водещи болници в различни азиатски държави и участниците в събитието могат да задават директно въпроси към колегите си, извършващи процедурите и да коментират клиничните случай.

Двете големи направления на срещата бяха феморо-дисталните ендоваскуларни процедури (минималноинвазивно лечение на запушванията на артерите на долните крайници) и ендоваскуларното лечение на каротидните стенози (стесненията на сънните артерии).

Добрите новини са, че ендоваскуларните процедури при артериалните заболявания на долните крайници решават все по-сложни случай, което в съчетание с минималната травма за организма ги прави все по-предпочитани от пациентите и лекарите, които могат да ги извършват.

Голямо внимание беше отделено и на новите устройства, осигуряващи протекция на мозъка от микротромби при извършване на ендоваскуларно разширяване на стеснени сънни артерии. Въпреки повишените очаквания към новите технологии обаче, беше изтъкнато, че все още отвореното хирургично лечение на стесненията на каротидните артерии притежава редица предимства и е първи избор при наличие на такава патология.




Европейският конгрес по съдова хирургия "Charing Cross" 2018 представи устройства, намаляващи усложненията при ендоваскуларно лечение на аневризми на аортата

$
0
0

www.trakiahospital.com


През Април най-известният в Европа конгрес по съдова хирургия “Charing Cross” празнува 40 годишен юбилей. По време на събитието бяха проведени и заседания на международните бордове по съдова хирургия към Европейската Организация на Медицинските Специалисти (UEMS)и на Европейското Дружество по Съдова Хирургия (ESVS), в които като техен член активно участвува и Доц. Димитър Петков.
- Какво донесе 40 годишният юбилей на най-голямото европейско събитие в областта на съдовата хирургия?

- На първо място безброй поздравления за организаторите и най-вече за създателя и сърцето на  “Charing Cross” Проф. Роджър Грийнхалч - този уникален човек, направил толкова много за съдовата хирургия по света.

Най силно впечатление по време на събитието направи значителният брой принципно нови устройства за ендоваскуларно лечение на аневризми на аортата, които са създадени  не само да изключват кръвният ток от аневризмите, но и да минимизират опастноста от развитие на усложнения – така наречените ендолийкове. Ако трябва да формулирам с едно изречение посланията от “Charing Cross” то е: Светът на съдовите хирурзи е ендоваскуларна хирургия!

- Какви са новините от  заседанията на международните бордове по съдова хирургия на UEMSи ESVS,в които участвувахте?

- Изключително съм радостен, че от тази година българската съдова хирургия стана част от европейското семейство на UEMS – членство за което аз и мои колеги работим усилено от доста време.  Приемането ни дава възможност активно да участвуваме в различни проекти на организацията и в европейската системата за непрекъснатото медицинско образование. Членството ни ще позволи на наши колеги да придобият и европейски сертификати в областта на съдовата хирургия.

Идвам си и с друга голяма новина от заседанията на борда на ESVS – България вече ще има представител и в борда на обучаващите се съдови хирурзи (ESVT) към ESVS. Това е изключително значение за младите ни лекари, защото по този начин ще подобрим многократно възможностите им за спечелване на грантове за различни специализации и посещения на конгреси и ще подпомогнем активно интеграцията ни с европейската съдова хирургия.


В предаването "Часът на Хипократ", 01.09.2018

$
0
0
Доц. Д-р Димитър Петков, д.м. в предаването на радио "Стара Загора"
"Часът на Хипократ"с водещ Валентин Калчев (01.09.2018)

В предаването се дискутират актуални проблеми на съдовите заболявания, които трябва да се познават и лекуват навреме, тъй като игнорирането им може да доведе до редица усложнения.

- Доц. Петков, какво представлява и как се открива аневризмата на коремната аорта?
Отговорите на живо в предаването:
Тук 

- Защо стесненията на сънните артерии са рисков фактор за развитие на инсулт?
Отговорите на живо в предаването:
Тук

- Какви са съвремените методи за лечение на разширените вени и прилагат ли се те при вас в Отделението по съдова и ендоваскуларна хирургия?
Отговорите на живо в предаването:
Тук







В предаването “Часът на Хипократ”, 22. 09. 2018

$
0
0

Д-р Емилия Петкова в предаването на радио "Стара Загора"
"Часът на Хипократ"с водещ Валентин Калчев (22.09.2018)

В предаването се дискутират възможностите на съвременната физиотерапия за ефективното лечение на лимфедема на крайниците – едно често срещано и за съжаление недобре познато сред населението заболяване.


- Лимфедемът е хронично заболяване, проявяващо се с оток на крайника, като резултат на нарушен транспорт на междуклетъчната течност и лимфата. Повече за появата и лечението на лимфедема ще разберем от нашият гост във студиото физиотерапевтът Д-р Емилия Петкова.

Отговорите на живо в предаването:

- Как се лекува лимфедемът на крайниците? Какво представлява и как се прилага дегонгестивната терапия по методиката на Проф. Фьолди?

Отговорите на живо в предаването:

 -Какви са възможностите на съвременната физиотерапия за лечението на други заболявания?

Отговорите на живо в предаването:
Тук

За допълнителна информация за лечението на лимфедем с пресотерапия по метода на Проф. Фьолди, посетете сайта на Д-р Емилия Петкова:
www.dr-emipetkova.com




Избраха Доц. д-р Димитър Петков за член на Комитета за хармонизиране на правилата за обучение на съдовите хирурзи в Европейския съюз

$
0
0

-->
www.trakiahospital.com

В края на септември във Валенсия се проведоха годишния конгрес на Европейското дружество по съдова и ендоваскуларна хирургия (ESVS) и срещата на Борда по Съдова Хирургия (BVS) към Европейската Асоциация на медицинските специалисти (UEMS). По време на заседанията на BVS към UEMS беше учреден специален комитет, който ще има задачата да хармонизира правилата за обучение по съдова хирургия в различните държави от Европейския съюз. За член на този комитет беше избран и доц. д-р Димитър Петков, началник на отделението по „Съдова хирургия"в Болница „Тракия". 

„Този избор е признание както за българската съдова хирургия, така и за колектива на нашето отделение, което през последните години участва в различни проекти и превърна България в партньор на ESVS и UEMS" - сподели след завръщането си доц. Петков.
"Хармонизирането на правилата за обучение по съдова хирургия в страните членки на ЕС е изключително важно, тъй като в момента съществуват различия, правещи унифицирането им невъзможно. Задачата на новия комитет е да създаде и въведе единни програми за обучение по съдова хирургия в Европейския съюз. Този процес ще направи дипломите на съдовите хирурзи признати и осигуряващи работа в цяла Европа. Съзнаваме, че ни предстоят много усилия, които ще отнемат време, но след въвеждането на общите правила за обучение, специалистите съдови хирурзи ще получат възможност за работа в целия ЕС." - изтъкна Доц. Петков.

- Доцент Петков, с какви новини се завръщате от годишната среща на Европейското дружество по съдова и ендоваскуларна хирургия?
- Форумът на ESVS тази година събра съдови хирурзи от целият свят, което е забележително постижение. Нивото на презентациите представени от най-известните специалисти в областта на съдовата и ендоваскуларната хирургия, беше изключително високо. Това беше и причината президентът на европейското дружество Проф. Алисън Халидей да заяви, че срещата на ESVS се превръща в най-голямото събитие за съдовата хирургия, както в европейски, така и в световен мащаб.
- Бяха ли представени нови методи за лечение на съдовите заболявания?
- Иновациите винаги са най-интересната част на различните презентации. По време на събитието бяха представени авангардни технологии за лечение на животозастрашаващи състояния като аневризма на коремната аорта, към които ние имаме професионален интерес от години. Една от най-интересните демонстрации беше на нова апаратура за ендоваскуларно разбиване на атеросклеротични плаки с ултразвук. Този метод е щадящ за кръвоносните съдове и ефективно разбива калциевите плаки, което улеснява поставянето на стентове в увредените артерии. Надявам се, скоро и нашето отделение да разполага с такава апаратура.
Много важни бяха и презентациите на консенсусните документи за критичната исхемия на крайника и аневризмите на аортата, които предстои да излязат в European Journal of Vascular and Endovascular Surgery. 
- Кои са най-важните изводи, който направихте от участието си в годишната среща на ESVS?
- Основната насока, в която работят съдовите хирурзи по света е непрекъснато увеличаване на ендоваскуларните (безкръвни) процедури за лечение на съдовите заболявания. Това е поредното потвърждение, че отделението по съдова и ендоваскуларна хирургия на Болница „Тракия"се движи в унисон със световните тенденции в нашата специалност.
За нашето общество е важно да нараства вярата в българските лекари и в българската медицина, която наистина е на високо ниво, колкото и да упрекваме здравната система. Ние вече имаме признанието на европейската общност на съдовите хирурзи. България се представя на европейските форуми с немалък брой специалисти. Български съдови хирурзи са модератори на научни сесии на годишните срещи на ESVS (2017 - Доц. Димитър Петков, 2018 - Проф. Веселин Петров). Друго важно постижение за България е избирането на представител на страната ни в Борда на Европейското Дружество на специализантите по съдова хирургия (ESVT), което ще оптимизира работата с младите ни лекари, специализиращи съдова хирургия и ще им предостави нови възможности за обучение в елитни европейски клиники.

С част от българската делегация по време на представянето на България на Годишната среща на ESVS, 2018  във Валенсия


Лимфедем на крайниците – заболяването може да бъде лекувано успешно

$
0
0
Д-р Емилия Петкова


Интервю на Татяна Байкушева


-->
Д-р Емилия Петкова е специалист по „Физикална и рехабилитационна медицина” с дългогодишна практика.  Магистър  „Стопанско управление и Здравен мениджмънт”.  Притежава редица квалификации, сред които „Лазертерапия и лазерпунктура”, „Мануална медицина”, „Електродиагностика и електростимулации”, „Лечение на Лимфедем” в Европейския център за лечение на лимфедем–Hinterzarten и др. Специализирала в Германия, Великобритания и САЩ.

Д-р Петкова, какво заболяване е лимфедемът на крайниците и често ли се среща сред населението?

Лимфедемът е хронично заболяване, проявяващо се с блед неболезнен оток  на крайника, който се дължи  на дисбаланс в транспорта на междуклетъчната течност и лимфата. Вроденият (първичен) лимфедем се среща рядко, но вторичният, които се развива след премахване  на лимфни възли (лимфни дисекции) при онкологични операции (хистеректомии и премахване на гърда), както и последващите курсове лъчетерапия, се наблюдава изключително често. Нарастването на честотата на заболяването се дължи на ръста на онкологични заболявания и нарастналата агресивност на оперативното им лечение. Това е и причината жените да са засегнати по-често от заболяването. Без лечение отокът прогресира и се втвърдява, засегнатият крайник може да достигне големи размери. Появяват се незарставщи рани и лимфорея (изтичане на лимфна течност от раневите повърхности). Постепенното прогресиране на отока уврежда качеството на живот на болния.

Какви са симптомите и как да ги разпознаем?

Заболяването протича през няколко стадия. Нулев -наблюдва се при пациенти след проведени онкологични операции с лимфна дисекция и лъчетерапия. В първи стадий отокът е “мек” и по време на сън може да изчезне почти напълно. Втори стадий се характеризира с твърд оток, който спада незначително, а крайникът е леко деформиран. Трети  стадий (елефантиаза) се характеризира с много твърд оток, който не се влияе от хоризонтиране, напълно деформиран  и с големи размери крайник, развитие на тежки кожни изменения – хиперкератоза, незаздравяващи ранички, мехурчета с лимфна течност (която често изтича), кожни инфекции.
Лесно ли се поставя диагнозата?

При съмнения за лимфедем, пациентите трябва да посетят съдов хирург за консултация. Подробната анамнеза (прекарани онкологични операции и лъчелечение) и съдов статус, съчетан със симетрично измерване на обиколките на крайниците най-често уточняват диагнозата. При необходимост може да се извършат Доплер Соно Графия (ДСГ) на кръвоносните съдове или компютърна томография на засегнатият крайник.

Лекува ли се това заболяване и какви са резултатите?

След редица опити за оперативно лечение на лимфедема през ХХ век, днес имаме категорични  доказателства, че най-добри резултати  се постигат с неоперативно лечение чрез прилагане на Деконгестивната Терапия (ДКТ), въведена за първи път в медицинската практика в Германия от Проф. М. Фьолди.  Днес ДКТ се прилага в 95% от случаите и се състои от комбинация от специални масажни техники, ускоряващи лимфния отток на засегнатият крайник. Лечението се извършва в различни по брой лечебни сеанси в зависимост от тежестта на лимфния оток, като понякога се налагат 2 и повече лечебни курса годишно. Лечебният курс на ДКТ завършва със задължително бандажиране на крайника със специфични превързочни материали, които в последствие се заменят от специален еластичен чорап. По отношение на резултатите – те се изразяват в редукция на отока на крайниците и значително подобряване на качеството на живот пациентите. Тук трябва да подчертая, че за мен беше истинско удоволствие да бъда на обучение в Клиниката на Проф. Фьолди и днес тази методика вече да се прилага и в България.

Разкажете ни ни по-подробно за престоят ви в Клиниката на Проф. Фьолди?

Клиниката е разположена в красива планинска местност до градчето Хинтерцартен в Германия. Работата е изключително организирана и интензивна, по немски, тъй като там се лекуват пациенти от цял свят. Проф. Фьолди и членовете на нейният екип са безкрайно отзивчиви и това ми позволи да науча изключително много за съвременното ефективно лечение на лимфедема, базиращо се на тяхната методика. Като лекар съм изключително радостна, че ще можем да помогнем за лечението на много болни и то така, както това се прави във водещият в Европа център за лечение на лимфедем на крайниците. За пациентите, които ще се заинтересуват, как могат да се свържат с нас ще посочим нашият сайт: www.dr-emipetkova.comи телефонът на центъра ни в Стара Загора 042/ 26 00 24.


-->
Д-р Емилия Петкова с Проф. Фьолди и част от екипът и по време на обучението в Германия.



Весела Коледа и щастлива Нова 2019 година!

$
0
0



Годината, която се задава 
с шепи радост да раздава, 
да бъде мирна плодовита 
и за вас да е честита!
Весели празници!



Весела Коледа и щастлива Нова година!

$
0
0

Пожелаваме ви една вълшебна Коледа,

Изпълнена с много приятни емоции

и незабравими преживявания!

Пожелаваме ви една щастлива,

весела и изпълнена с обич и успехи

Нова година!


EVAR преди и EVAR след

$
0
0

Интервю със създателите на ендоваскуларното лечение не аневризмите на аортата (EVAR) Хуан Пароди и Франк Вийт

Интервю на Енрико Ашър



В интервюто Хуан Пароди разказва за началото на неговите идеи и практически търсения на по-малко инвазивна и с по-малка смъртност ефективна процедура за лечение на аневризмите на коремната аорта.
Франк Вийт описва как неговият начален ентусиазъм за ендоваскуларен подход за лечението на това смъртоносно заболяване се посреща с изключителна резистентност от кръговете на съдовите хирурзи в САЩ.

Двамата пионери разказват и за това, че продължават упорито да работят за подобряване на качествата на устройствата използвани за извършването на EVAR (Енваскуларно Лечение на Аневризми на Аортата), като едновременно с това изразяват и категоричното си мнение, че препоръчваното от английските съдови хирурзи (NICE guideline) становище, за класическа отворена хирургия като първи избор вместо EVAR е ретроградно и упадъчно.


Някой исторически данни:

-       Първите 5 случая на прилагането на EVAR за лечение на аневризми на абдоминалната аорта (ААА) от Аржентина са публикувани от Parodi, Palmaz, Baron са публекувани в Annals of Vascular Surgery, 1991

-       В западна Европа първият EVAR е извършен през Октомври, 1992 г. от  Н. Parodi, Claude Mialhe, Claude Amicabile, Claudio Schonholz в Нанси, Франция

-       В САЩ първият EVAR е извършен в Ню Йорк от Н. Parodi, Frank Veith, Michael Marin, Jacob Cynamon и Claudio Schonholz през 1992 г.

                                                                             (Vascularnews, 18.12.2019)




Компютърна ангиография на Аневризма на Абдоминална (коремна) Аорта (ААА), лекувана ендоваскулано (EVAR)(Клиничен материал Доц. Д. Петков)




Национална среща на Общо Практикуващите Лекари “Ръка за ръка”

$
0
0

На 7 и 8 февруари, 2020 г. Националната среща “Ръка за ръка” събра общопрактикуващи лекари от цялата страна.
Основните направления на срещата бяха медикаментозното и ендоваскуларно лечение на сърдечно-съдовите забоолявания.

Гост - лектори на срещата бяха Проф. Иван Грудев, Доц. Димитър Петков, Доц. Кирил Карамфилов и Д-р Слави Славов.

Събитието протече в два панела – в единият се дискутираха проблеми свързани с лечението на сърдечно-съдовите заболявания, а в другият съвременните подходи в диагностиката и лечението на хроничната венозна болест, както и новите възможности за адекватна комуникация между лекарите и пациентите със захарен диабет.
Общо практикуващите лекари  участвуваха изключително активно в дискусиите и зададоха и обсъдиха редица въпроси, касаещи практическата работа на медиците и начините за взаимодействие с различните кардиологични и съдово-хирургични звена в страната.


Участниците изразиха задоволството си от срещата, предоставила им информация за най-новите подходи в диагностиката и лечението на тези изключително разпространени сред населението на страната заболявания.




Топлото време засилва оплакванията на пациентите с разширени вени, но ендоваскуларните процедури лесно могат да решат проблема

$
0
0

За съжаление поради пандемията от COVID-19 през 2020 година традиционната кампания насочена към пациентите с разширени вени не може да бъде реализирана в мащабите, с които беще планирана и част от нея ще бъде проведена в електронните медии и социалните мрежи.
Пролетта започна и с повишаването на температурите оплакванията на болните от варикозна болест ще се засилват.

Какво не трябва да забравят пациентите с разширени вени?

С повишаването на температурите потъмняването на кожата, тежестта, напрежението, отоците и размерите на разширените вени прогресират.

В някой от случайте могат да се развият венозни язви, най-често разположени над вътрешният глезен.

Трябва да се обръща внимание на появата на зачервяване, парене, болка и втвърдяване по хода на разширени вени на долният крайник, тъй като това може да са първите симптоми на започващо възпаление в изменената венозна стена (флебит).

Какъв е профилът на българският пациент?

Пациентите в нашата страна все по-добре познават симптомите, диагностиката и съвременното лечение на заболяването. Преобладаващата част от тях активно търсат специализирана лекарска помощ с оглед бързото и минимално травматично решаване на проблемите им.

Какви са най-съвременните методи за лечение на варикозната болест?

Безспорните фаворити в съвременното лечение са ендовенозните процедури (лазерна – EVLA и радиофреквентна – RFA аблация)и склеротерапия. Това са методите, които с минимална травма за пациента осигуряват неговото бързо излекуване и завръщане към обичайните му активност и качество на живот.

Как се извършват лазерната аблация и склеротерапия?

Предлагаме няколко кратки видеоматериала от нашата практика, в които пациентите да се запознаят по-подробно с двете методики.

Склеротерапия с течност
Склеротерапия с пяна

Ендовенозна лазерна аблация (EVLA)
По отношение на възстановяването - пациентите могат да се завърнат към обичайната си дневна активност още на следващият ден.



Доц. Д-р Димитър Петков: Високите токчета и тесните дрехи са вредни за вените

$
0
0

Лятото е изпитание за пациентите с разширени вени
Интервю за Vesti.bg


Разговаряме с доц. Д-р Димитър Петков, началник на Отделение по съдова и ендоваскуларна хирургия МБАЛ „Тракия“, Стара Загора. Той е съдов хирург с дългогодишен опит в лечението на съдовите заболявания, с водещи интереси в областта на ендоваскуларното им лечение. Той е един от първите съдови хирурзи в страната, въвели широко ендоваскуларната лазерна аблация при лечението на варикозната болест. Член е на редица международни организации на съдовите хирурзи.


Болят ли разширените вени?

Болката при варикозната болест е много специфична. В преобладаващата част от случаите тя е дифузна. Много често е съчетана с усещането за тежест, напрежение и чувство за дискомфорт, което пациентите не винаги описват точно. Трябва да подчертаем, че тази неясна симптоматика може да е една от първите изяви на заболяването още преди да са се появили първите видими разширени вени.

Защо симптомите на уморени и тежки крака се обострят през лятото?

Лятото с неговите високи температури и влажност  винаги подлага на изпитание сърдечносъдовата ни система. Горещината засилва разширяването на кръвоносните съдове и особено на венозните. Това увеличава застоя на кръв в долните крайници, в резултат на което се развиват симптомите на тежест, умора напрежение и оток, наблюдавани най-често около глезените и стъпалата в края на деня.


Могат ли да се предотвратят разширените вени с подходящ двигателен режим и диета?

Движението и диетата, насочена към контрол на наднорменото тегло са едни от най-добрите помощници в борбата с варикозната болест. За съжаление хората обикновено си дават сметка за проблема твърде късно. Двигателните упражнения и правилното хранене допринасят за намаляване на риска от прогресия на заболяването в по-напреднали стадии и водят до облекчаване на симптомите. Когато заболяването вече е започнало, те не могат да са единственото лечение, а част от терапевтичното поведение. Бих искал да посъветвам пациентите – наслаждавайте се на движението – разходка, спорт, туризъм, танци... Проверявайте и контролирайте теглото си.


Има ли възрастова граница, след която разширените вени започват да се проявяват?

Няма задължителна връзка между стадиите на болестта и годините на пациентите, но прогресията на симптомите с напредването на времето е факт. Сериозна тежест имат и рисковите фактори като наследственост, наднормено тегло, продължително стоене или седене, бременност. Това превръща намаляването на влиянието им върху прогресирането на болестта в съставна част от лечебния комплекс.


Какво е лечението на хроничната венозна болест?

Съвременната медицина днес предлага ефективно и минимално травмиращо лечение, като подходът при всеки пациент трябва да е индивидуален- комплексен.

Днес благодарение на използваните в медицинската практика биофлавоноиди, лечението е изключително ефективно. Съвет, който бих отправил към пациентите, е да избират доказаните в световен мащаб препарати за лечение и тези, които им е предписал лекуващият ги съдов хирург, за да не бъдат разочаровани от резултатите.

По отношение на оперативното лечение - лазерна и радиофрекветна аблация в съчетание със склеротерапия с пяна и течност са без алтернатива по отношение на бързото възстановяване и позитивните резултати.

Тук бих искал да отбележа, че след провеждане на различни лечебни  процедури и постигане на оптимални резултати, пациентите не трябва да забравят, че разширените вени са хронично заболяване. С цел предпазване е необходимо продължаване на лечение и след извършване на лечебните процедури.


Дамите обичат да ходят на висок ток и да носят тесни дрехи, вредно ли е това за вените?

За съжаление високите токчета променят моториката на долните крайници и въздействат негативно върху мускулната помпа - един от главните механизми, противопоставящи се на венозният застой. Съчетаването им с тесни дрехи затруднява движението на кръвта във венозната система. Добрата новина е, че разполагаме с високоефективно медикаментозно и минимално инвазивно лечение на хроничната венозна болест, така че те спокойно могат да си позволят да носят обувки и дрехи, които до ги правят красиви и щастливи. А за разширените вени –  прегледът  при съдов хирург ще им предложи ефективно лечение.


"Здравето"Каротидни стенози част 1

$
0
0

 

"Здравето"

28.11.2020 г.

Доц. д-р Димитър Петков, д.м.: Следете за стеснение на сънната артерия - това спасява от инсулт

Атеросклерозата е водеща причина за развитието на състоянието

Едно интервю на Яна Бояджиева

Какви са причините за стеснението на сънните (каротидните) артерии? Има ли симптоми и каква е клиничната картина на каротидната стеноза? Как се диагностицира и се лекува това състояние? Защо е наложителна профилактиката на каротидните стенози? Отговор на тези и още въпроси вижте в интервюто с доц. д-р Димитър Петков.

- Доц. Петков, стеснението на каротидните артерии ли е в основата на високата заболеваемост от инсулт, който за съжаление, понякога завършва фатално?

- Стеснението на сънните (каротидните) артерии е една от водещите причини за развитието на инсулт, наред със сърдечните фибрилации (нарушения в сърдечния ритъм) и увредите в най-малките мозъчни артерии. Това са трите най-често срещани причини за развитието на инсулт, като каротидните стенози (стеснението на сънните артерии) са една от водещите.

- Защо е толкова важно да се говори по тази тема? Малко са хората, които имат информация за тези състояния.  

- Изключително важно е да се говори по тази тема и да се профилактират каротидните стенози, за да не се стига до развитието на инсулти. Статистиката е доста тревожна. Ежегодно в България се регистрират около 80 000 пациенти с мозъчно-съдови заболявания, от които 35 00 са с мозъчен инсулт. За съжаление, около 7000 от тези случаи завършват фатално. Другият важен момент - много голяма част от хората, които са преживели мозъчни инсулти, остават с различна по изразеност степен на инвалидност. Между една четвърт и половината от тях получават и говорни нарушения, които остават трайни. Т.е., малка част от преживелите инсулт могат да се социализират и да се върнат към нормалния си начин на живот. Ето, затова е толкова важно да информираме хората за тези рискове, с цел профилактика и превенция на състоянията.     

- Каква е основната причина за развитието на каротидни стенози? И още един въпрос: има ли вродени стенози на сънните артерии, или те се развиват през годините? 

- Във всяка медицинска област има голям раздел - малформации и аномалии, които могат да се открият в различните органи и системи на човешкия организъм. Съответно, има такива и на кръвоносните съдове, но веднага бързам да кажа, че като цяло, те не са причина за тежки усложнения. Мога да ви дам пример с наш пациент, който беше с вродена липса на част от мозъчните артерии. Така се е родил. Този човек живее нормален живот. Ние открихме тази аномалия при извършване на ангиография. Затова подчертавам,  атеросклерозата е водещата причина за развитието на стеснението на сънните артерии. 

- А може ли да посочите с какви симптоми се проявява  стеснението на каротидните артерии? Какво усещат пациентите, преди да се стигне до съдов инцидент?

- Най-коварното е, че каротидната стеноза се развива безсимптомно. Т.е, болният няма никакви оплаквания. В един момент или се развива разгъната картина на инсулт, от която вече няма връщане назад, или наблюдаваме клиника на т.нар. транзиторна исхемична атака - преходна исхемия на мозъка. При това състояние болният развива симптоматика, подобна на инсулт, но в рамките на 24 часа тя отзвучава. Счита се, че това е изключително важен алармиращ симптом. Това е сигнал, че при този болен трябва да бъде извършена ултразвукова диагностика на кръвоносните съдове на шията и главата с цел измерване на процентното стеснение на артерията. Ако е необходимо, се извършва и ангиография - цветна снимка на засегнатите съдове, за да може да се установи в детайли наличието, видът и значимостта на стенозите. 

Трябва да подчертаем, че през последните години се доказа, че не е важно само колко е стеснена артерията, а и какъв е характерът на плаката. Дали тази плака е разязвена, дали съдържа вакуоли, които са изпълнени с различни липидни фракции. Това е важно да бъде установено, тъй като става дума за фактори, които могат да доведат до развитието на инсулт, независимо че стенозата не е толкова значима. 

- Т.е., при прояви на такава преходна исхемия, както я нарекохте, човек да не се успокоява е да си каже: е, беше страшно, но ми мина?

- Точно така, не просто да се успокоява, че му е минало, а напротив. Това е сигнал, че е абсолютно задължително да се премине към диагностика, защото вторият път най-вероятно симптоматиката няма да отзвучи. 

- Доц. Петков, вие отбелязахте вече, че каротидните стенози протичат безсимптомно, но аз искам да ви попитам при такива състояния човек не усеща ли поне виене на свят?

- Пациентите получават виене на свят, когато имат проблеми с вертебралните артерии, които кръвоснабдяват малкия мозък. Клиниката, която развиват пациентите с каротидни стенози, както вече обясних, е като тази при инсулта -  изтръпване и слабост в крайниците, невъзможност да се движат, нарушение в говора, увисване на устната - класическата симптоматика. 

- Могат ли да се предотвратят инсултите, ако навреме се диагностицира стеснението на каротидните артерии? 

- Могат да се предотвратят, разбира се, след като се диагностицират. Предотвратяването на съдови инциденти става с адекватното лечение на тези, които подлежат на медикаментозно лечение и адекватно хирургично поведение при тези, които трябва да бъдат оперирани. 

-Какво се предприема при съмнение за такова състояние? Какво трябва да е поведението и на пациентите, и на специалистите?     

- Най-често специалистите, при които попадат пациентите, са невролозите. Защото, ако те са развили т.нар. транзиторна исхемична атака, са имали инсултоподобна симптоматика е съвсем логично да отидат при невролог. Ако са получили инсулт, също се насочват към такъв специалист. Но има пациенти, при които се развива клиниката на генерализираната атеросклероза. Което означава, че те имат клинични оплаквания, характерни за стеснения и запушвания на кръвоносни съдове на краката или в корема. Искам да наблегна на това: при всички тези пациенти задължително трябва да се направи ултразвуков скрининг и на каротидните артерии. 

Това се налага, защото между  30 и 50 % от пациентите с клиниката на атеросклероза на крайниците или на коремните съдове, имат в някаква степен и стеснение на сънните артерии. Независимо, че нямат клиника, те вече имат изява на развита атеросклероза в други анатомични области и трябва да се скринират задължително. Това обикновено се прави от съдовите хирурзи, тъй като тези пациенти най-често попадат при тях. Това са болни с аневризми на аортата, с хронична артериална недостатъчност на крайниците и именно съдовите хирурзи са запознати най-добре как се извършва скринингът при тези рискови болни. 


Весели празнци!

$
0
0

 


Нека коледният празник запълни дома ви с радост, сърцата ви с любов и живота ви със смях!
Пожелавам ви весела Коледа и здрава и щастлива Нова година!


"Здравето"Каротидни стенози част 2

$
0
0

 "Здравето"

28.11.2020 г.

Доц. д-р Димитър Петков, д.м.: Следете за стеснение на сънната артерия - това спасява от инсулт

Част 2

Атеросклерозата е водеща причина за развитието на състоянието

Едно интервю на Яна Бояджиева

- Какви методики се прилагат за лечение на каротидните стенози?

- Медикаментозното лечение включва антиангрегантна терапия и медикаменти, които намаляват нивото на холестерола. И, разбира се, наблюдение. Стенозите трябва да се следят динамично с ултразвукова диагностика - прогресират ли, влошават ли се. Другият вид лечение, което вече е свързано с директното въздействие върху стенозата, бива два вида: хирургично, т.е., отворено и ендоваскуларно. При ендоваскуларното лечение чрез пункция на кръвоносен съд на ръката или крака се достига до стеснената артерия и там се поставя стент. Това лечение е придобило вече широка известност и хората знаят за какво става въпрос.  

Другият метод, който е по-популярният, е отворената хирургия. Тя се изразява в достигане до сънната артерия, нейното отваряне, премахване на цялата плака, независимо дали е разязвена или е калциева. След което на мястото на самия отвор се поставя специална заплатка  (“кръпка”). Тази заплатка допълнително разширява артерията, извършва и превенция там повече да не се появи ново стеснение.

- А коя от тези две методики е по-добра, по-ефективна?

- Точно това е големият въпрос, който вълнува абсолютно всички пациенти - коя методика е по-добра. Естествено, че ендоваскуларната, като че ли създава впечатлението, че е по-добра, защото е по-щадяща за пациента. Обаче това, което е много важно и малко хора знаят, е, че има много мултицентрови изследвания (направени на различни места в света и върху сериозни групи от пациенти), които категорично доказват, че отворената хирургия има много по-добри резултати от ендоваскуларното лечение

Ендоваскуларното лечение има един съществен недостатък - все пак плаката остава, а с нея остават и повърхности, които отделят или образуват микрочастици. Те  непрекъснато емболизират мозъка и днес се счита, че това е една от причините за деменцията, която се развива по-късно. За съжаление, съществува и риск от рестенози - повторно развитие на стеснение, независимо, че там има поставен стент. Причината е фактът, че атеросклеротичните плаки могат отново да проникнат между пластинките на стента. 

Какво ще ни спаси от атеросклерозата

При оперативното лечение първо плаките се изчистват много внимателно под окото на хирурга, като не се оставят никакви тромбогенни повърхности. И второ, заплатката, която се поставя, разширява артерията и всъщност е втора, допълнителна защита. Дори и да се появи рестеноза, тя няма да е значителна и да налага интервенционално или оперативно лечение, защото диаметърът на артерията ще бъде достатъчно голям. Това днес е доказано категорично от статистиката и гайдлайните, издадени в тази област и въпреки че в нашата клиника сме големи фенове на ендоваскуларните процедури, оперираме всеки пациент, който има индикации за такава интервенция. Причината за това наше поведение е, че към момента отворената хирургия е с по-добри резултати по отношение на решаването на проблема със стенотичните плаки и превенция на инсултите. 

- Т.е., да мотивираме пациентите за това да не се страхуват от отворената операция, въпреки желанието им за по-щадящо ендоваскуларно лечение?

- Да, точно така. Затова са всички тези разговори, които водим в медиите, да информираме нашите пациенти. И най-важното е да знаят към кого да се обърнат. Защото, когато човек се разболее, понякога е трудно да се ориентира. Затова е важно хората да бъдат информирани. И то от специалисти точно в тази област, тъй като не е тайна, че има места, където се рекламират неистини, да не използвам по-силни думи, а хората се подвеждат.

- Прилагат ли се вече по-широко в България тези методи за лечение на стеснени сънни артерии?

- Разбира се. Има няколко клиники в България, където стеснените сънни артерии се оперират и аз съм радостен, че ние сме една от малкото клиники в България, които се занимават както с отворена хирургия, така и със стентиране. Когато не може да се извърши операцията, стентирането е вариант. Нашата клиника е една от малкото, които се занимават с каротидна хирургия.

- Имате ли много пациенти, на които прилагате такова лечение, доц. Петков?

- На всеки, на който се налага, прилагаме лечение. Имаме пациенти от цяла България. Дори вчера от Варна ми се обади един наш пациент, на когото се следи каротидната стеноза. Тя не беше голяма, не беше разязвена. Но сега, притеснен поради пандемията, се обади дали може да отложим за известно време поредния скрининг. Хората от цяла България търсят начин да бъдат лекувани. Дори и в тези тежки времена.

Като че ли, темата за каротидните стенози не е много популярна. Аз мисля, че вероятно това идва от факта, че по тази тема може да се намери по-малко информация. И понеже съвсем скоро беше Световният ден за борба с инсулта (29 октомври), това е прекрасен повод да стигнем по някакъв начин до хората и да ги информираме, че това състояние може  да бъде лекувано, а пациентите да живеят нормален живот. 

Аз имам пациент, на когото оперирахме и двете сънни артерии. И до днес той продължава да ми изпраща картички, тъй като работи в Испания от години. Човекът с благодарност казва: “Вие ме върнахте към живота”. 

Сега води нормален живот - работи, има внуци, от много години се познаваме с него. Той е интересен случай, защото се наложи да оперираме и двете сънни артерии, когато още беше млад.

- Значи е бил с голям риск от инсулт?

- Абсолютно, да. Той всъщност, живее нормален живот благодарение на тези операции. Иначе го грозеше едно ужасно състояние - тежък инсулт. Така че, това е профилактика, превенция и помощ срещу тези евентуални тежки усложнения. 

Затова още веднъж да призовем хората да не пренебрегват такива състояния и да бъдат активни в това отношение. При наличие на оплаквания, при които има съмнение за запушване на артерии в краката, в корема, да се посъветват и за състоянието на каротидните си артерии. Защото, както вече споменах в началото, между 30 и 50% от тези пациенти реално са засегнати. Това е статистиката, от нея няма как да избягаме.  Относно конкретните препоръки: движете се винаги, грижете се за себе си, следете стойностите на холестерола и кръвното си налягане, борете се със затлъстяването - стандартните препоръки за борба с атеросклерозата. 

XXV Национална конференция по съдова хирургия Пампорово, 1-3 Октомври, 2021

И в съдовата хирургия има кадрови дефицит

$
0
0
Единственото спасение от пандемията е масовото ваксиниране на хората, затова призоваваме да се имунизират, казва доц. Димитър Петков
Какви са предизвикателствата пред съдовите хирурзи в страната, оказва ли влияние КОВИД-19 на пациентите им, пълни или празни са болниците през поредната пандемична вълна, можем ли да овладеем кадровата криза в сектора. Това попитахме доц. Димитър Петков, който през този месец застана начело на Българското Национално Дружеството по съдова и ендоваскуларна хирургия и ангиология. Той е началник и на Отделението по съдова и ендовскуларна хирургия в МБАЛ „Тракия“ в Ст. Загора. Интервю на Доц. Димитър Петков пред Clinica.bg

        Доц. Петков, преди броени дни застанахте начело на Националното Дружество на съдовите хирурзи и ангиолозите, кои предизвикателства седят на дневен ред у нас?

-        Предизвикателства не бих казал, защото от доста време дружеството следва определени направления по които е налице консесус сред всички съдови хирурзи в страната. От тази гледна точка моята задача ще бъде малко по-лесна - да следваме и да се развиваме в тези посоки, както и да бъде популяризирана съдовата хирургия като възможност за лечение на съдовите заболявания.

-        Кои са тези направления?

-        Основните насоки, които следваме в последните няколко години е да сме все по-активни в търсенето и налагането на нови методики и технологии, както и да вървим в посока съдовата хирургия в България да покрива европейските и световните стандарти. Неразделна част от тази задача е и международната интеграция на Дружеството с други сходни организации като Европейското Дружество по Съдова хирургия и Борда по съдова хирургия на Европейският Съюз на медицинските специалисти. Друго голямо направление е работата с младите медици. За наша голяма радост през последните години в редиците ни се вляха млади лекари, желаещи да вървят напред. Нашата задача е да им осигурим възможности за квалификация на най-високо ниво, както и условия тези млади хора да останат да работят в нашата страна. Разбира се, една сериозна колаборация с всички институции е от значение, тъй като през последните години сме изправени пред много предизвикателства и това налага да бъдем гъвкави и адаптивни. Нова насока на развитие пред нас за съжаление е Covid19. На последната ни национална конференция, коята се проведе преди дни  една от големите теми беше  лечението на съдовите усложнения на заболяването. Причинените от него тромбози са изключително чести и в цялата страна се води непрекъсната битка за подобряване на резултатите от лечението на тези остри състояния.

-        Какво е състоянието на българската съдова хирургия в момента?

-        Българската съдова хирургия в момента е на високо ниво. Има клиники, които владеят всички съвременни методики. В други няма достатъчно оборудване и персонал, но там също работят качествени специалисти. Те  също имат желание за използване на нови методики, но поради редица причини не винаги може да им бъде осигурена нужната апаратура. Налице е и неравномерно разпределение на центровете в някой части от  територията на страната. В последните години има позитивно движение в тази насока и очакваме постепенно нивото да се повишава.

-        Колко са на брой структурите по съдова хирургия в страната и от колко имаме нужда?

-        Броят на структурите е динамичен, защото се разкриват нови звена, нови болници, но не бих казал, че има недостиг. В региона на Североизточна България има по-малко отделения, но има и съдово-хирургични центрове с най-високо ниво на компетентност. Териториалното разпределение  на хората, транспорта и  бизнеса също оказват влияние върху локацията на здравните заведения. Това е причина в някои области с по-слабо населени региони местната медицинска помощ да осигурява възможност на пациента да достигне до високоспециализираните центрове по съдова хирургия.

-        Точно от тази гледна точка не са ли сега повече структурите  по съдова хирургия?

-        Не бих казал, че са повече, като имаме предвид високият процент на сърдечно-съдовите заболявания сред населението. Освен това всички съдово-хирургични единици са формирани съгласно медицинските стандарти на страната и притежават необходимите нива на кометентност за лечение.  Интерес ще представляват резултатите от новото преброяване на България, тъй като сега част от анализите се базират и на информация за населението от предходни години и на тази от НЗОК за преминалите пациенти. Считам, че структурите по съдова хирургия са достатъчно, и че трябва да се развиват и да вървят напред.

-        Има ли достатъчно кадри за тях?

-        Кадрите в цялата страна не достигат. Сестринският персонал е под минимума, специалистите в областта на медицината се изграждат с години и това е много голям проблем за цялата държава. При нас този проблем е същият – изключително голям е недостига на специалисти по здравни грижи, има прилив на млади лекари, но не е достатъчен.

-        Правили ли сте сравнение между осигуреността със структури по съдова хирургия у нас и в ЕС?

-        Много е различно и не могат да се използват усреднени показатели. Ще дам два примера с Дания и Германия, които са държави с изключително висок стандарт на живот, но с различно ниво на обезпеченост, с различни нужди и различно здравеопазване. Навсякъде е различно и има специфика.

-        Защо се появяват усложненията след КОВИД и имате ли вече опит в овладяването им?

-        Това е един от големите проблеми, който възникна с появата на КОВИД. Това е и причината съдовите усложнения да бяха сред основните теми на тазгодишната национална  конференция. Особено внимание беше отделено на артериалните тромбози и емболии при пациенти, лекувани за КОВИД. Много клиники представиха опита, който са натрупали. Лечението е трудно, тежко, скъпо и невинаги желанията на съдовите хирурзи за успех се сбъдват. За съжаление понякога се стига и до ампутации. Единственото спасение е масовото ваксиниране, затова призоваваме хората да се имунизират, тъй като ситуацията може да стане много трудна.

-        Успяхте ли да идентифицирате определен рисков контингент?

-        За съжаление няма такъв. Пациентите са от всякакви възрастови и социални групи.

-        Какво друго научиха съдовите хирурзи от КОВИД?

-        Здравната система е под изключително голям натиск във всички специалности. В много от съдовите формирования се налага персонала да работи и в КОВИД зоните и в отделенията по съдова хирургия. Положението е тежко, а за съжаление прогнозите не изглеждат оптимистични.

-        Сега положението по-тежко ли е в сравнение с миналата година?

-        За нас няма разлика, имаме много пациенти.

-        Има ли отлив отново на пациенти заради страха от КОВИД?

-        Считам, че вече ситуацията е по-различна, има организация, която е създадена и пациентите могат да постъпят в болница и да бъдат оперирани. Това обаче увеличава натоварването на персонала, защото плановите, спешните и КОВИД болните трябва да бъдат лекувани едновременно. Ние сме лекари и ще продължим да лекуваме пациентите си, но ни се иска  ситуацията да стане по-лека и КОВИД да отиде в историята. Това обаче няма да стане даром. Трябва да спрем с недоверието към доказаните световни медицински практики каквато е ваксинацията, която е спасила милиони човешки животи.

-        С какво си обяснявате това недоверие към ваксините у нас?

-        Трудно ми е да дам кратък отговор. Считам, че има много и различни причини. Има специалисти, които се занимават с този проблем, като по него трябва да се работи сериозно и непрекъснато с населението. Радостно е, че зачестиха обажданията на наши пациенти, които питат дали могат да се ваксинират, а един телефонен разговор с лекуващия лекар може да реши много проблеми. Нека хората бъдат по-активни и да търсят начини да бъдат по-здрави.

-        Как може да се реши кадровата криза?

-        Мисля, че има безброй примери по света как може да бъде решена. Моделът е ясен и работи навсякъде – висока квалификация, възможност за специализации и заплащане, което удовлетворява работещите 365 дни в годината, за да бъдат младите хора привлечени от професиите на лекар и специалист по здравни грижи, активно да желаят да ги изучават и практикуват.

30% от тежко COVID болните развиват венозна тромбоза

$
0
0

 Доцент Димитър Петков в интервю за Радио Стара Загора

 



 

Тромбозите са едно от честите усложнения на Covid-19 инфекцията, при която се развиват тромби в артериалната и венозната система на пациентите. Рискът от дълбока венозна тромбоза (съсиреци в дълбоките вени на крайниците) е изключително висок, особено при тежко болните, хоспитализирани в интензивни отделения. Вероятността за развитие на това усложнение е около 30% навсякъде по света. Това съобщи доц. Димитър Петков, началник на отделението по съдова и ендоваскуларна хирургия в болница „Тракия“, Стара Загора. Той предупреди, че подобен риск съществува и след болничното лечение. Специалистът препоръча при необичайни проблеми, например оток на долните крайници, хората да търсят съвет от лекар.

„Възможно е да се наблюдават тромбози, тоест остри запушвания на артериите на крайниците, които са много опасни, тъй като спирането на доставката на кръв до тъканите дори може да доведе до загуба на крайника. Там появата на остра болка, изтръпване, побледняване на крайника са симптоми, които да насочат пациента веднага да потърси лекарска помощ“, отбеляза в разговора доц. Петков, като акцентира върху това, че за хората с разширените вени няма противопоказания да бъдат ваксинарани.

Европейската агенция по лекарствата EMA обяви през октомври, че започва преглед в реално време на ново антивирусно средство срещу Covid-19.  Докато на този етап ваксините са основното оръжие срещу Covid-19, експерименталното хапче може да промени битката с коронавируса. Според доц. Димитър Петков всяко оръжие, което науката ни предоставя ще е от полза както за пациентите, така и за лекарите.


За съдовите усложнения, развиващи се при Covid болни и за необходимостта от ваксиниране

$
0
0

Интервю на Доц. Димитър Петков, Вестник “Доктор”, 29. 11. 2021 г. 

Ако настъпят патологични промени в крайниците, не изпадайте в паника, а се обърнете към компетентен специалист

 

Няма никакви основания за притеснения от прилагането на ваксините


-       Доц. Петков, свидетели сме на големи страхове от ваксините и съответно отказ от ваксиниране. Затова  искам да ви питам дали има случай на тромбоза след поставяне на ваксина против Ковид?

-       Бих искал да заявя категорично, че няма основания за притеснения от прилагането на ваксините. Това го заявяват и специалистите в областта на това заболяване – вирусолози, инфекционисти, епидемиолози. Така че хората могат да бъдат спокойни. Тук бих искал да обърна особено внимание на следното: рисковете от развитие на усложнения са много по-големи при хората, боледуващи от Covid, независимо дали боледуват леко, средно или тежко, отколкото от поставянето на ваксина. Това e изключително важно и ние трябва да го повтаряме, за да могат хората да преодолеят своите страхове.

 

Колкото повече заболявания имате, толкова по-необходимо е да се ваксинирате

 

-       Има ли съдови заболявания, заради които не е желателно да се постави ваксина против ковид? Има ли противопоказания за ваши пациенти?

-       Не смятам, че има сериозни противопоказания при каквото и да е заболяване в областта на съдовата патология.  Има заболявания при които трябва да се помисли по-скоро не дали да се извърши ваксинация, а с каква ваксина и в кой момент от лечебния процес да бъде проведена. Като цяло противопоказанията за ваксиниране са малко. Тук бих искал да обърна внимание, че с колкото повече заболявания са пациентите, толкова по -необходимо е те да се ваксинират. Именно придружаващите заболявания увеличават риска коронавирусната инфекция да протече по-неблагоприятно.

 

-       Доц. Петков, моля ви да посочите какви съдови усложнения могат да се развият след прекарана коронавирусна инфекция?

-       Налице е увеличаване на случаите на тромбозите, които се развиват във венозната и артериалната система на боледуващите и преболедували от Covid пациенти. Образуването на тромби (съсиреци) след прекаран Covid засяга както венозната система – дълбоки венозни тромбози с последваща опасност от развитие на белодробен тромбоемболизъм с фатален край, така и артериалната система  с развитие на остра артериална недостатъчност, заплашваща пациентите със загуба на засегнатите крайници.

 

-       Предполагам, че терапията на тези два вида усложнения е различна?

-       Да, тези два вида заболявания се лекуват и проследяват по различен начин. За съжаление, нарастването на тези случаи е налице - в интензивните отделения на  болниците по света около една трета от тежко болните пациенти с коронавирус развиват дълбоки венозни тромбози. По-рядко, но доста по-тежко е развитието на белодробен тромбоемболизъм, който за съжаление може да е с фатален край.

 

-       А вярно ли е, че тромбоза може да възникне месеци след преболедуване на ковид инфекцията?

-       Промените в хемостазата, съчетани с развиващите се увреди на кръвоносните съдове, могат да доведат до възникне на венозна или артериална тромбоза и по-късно във времето. Това е и причината, при всички болни с индикации да се провежда антикоагулантна или антиагрегантна терапия за различни периоди от време по преценка на наблюдаващите пациентите лекари.

 

-       Въпросът е да не се пропусне момента, пациентите да попаднат при вас навреме?

-       Разбира се, че това е най-важното и аз считам, че съвместната ни дългогодишна работа с общопрактикуващите лекари е с много позитиви и ние сме сигурни, че те са подготвени да се ориентират в тази патология и да насочват пациентите към специалист, когато се налага.

 

-       А самият пациент може ли да установи някакви признаци, които да го стреснат и да потърси помощ?

-       Не съм привърженик на изреждането на симптоми, защото те могат да създадат ненужно напрежение в пациента. Това, което бих искал да изтъкна, е следното: настъпят ли някакви патологични промени, най-често в крайниците, е желателно да потърсите компетентен лекарски съвет, включително и ако сте прекарали Covid. В никакъв случай не изпадайте в паника, тъй като може да има съвсем други причини за развитието на подобни оплаквания.

 

Публикува се със съкращения

 


Весела и щастлива 2022!

$
0
0


 Нека всички в семействата ви да бъдат щастливи и здрави, а сполуките и благоденствието да ви преследват постоянно!  Желая ви красиви подаръци поднесени с много любов и желание!
Весела Коледа и щастлива Нова 2022 година!

За четвърта поредна година съдовите хирурзи на болница "Тракия"участвуват в националната кампания за диагностика и лечение на хронична венозна болест

$
0
0

 


За четвърта поредна година стартира Националната информационна кампания „Вземи краката си в ръце активно“, която се организира от Българското национално дружество по съдова и ендоваскуларна хирургия и ангиология (БНДСЕХА), съвместно със сайта venite.bg. В кампанията се включват и съдовите хирурзи от Болница "Тракия", които ще преглеждат безплатно пациенти със съмнение или диагноза хронична венозна болест.

 

Водещи лекари в областта на венозната патология у нас излязоха с общ призив за необходимостта от повишаване на информираността на здравните специалисти и на пациентите относно ранната диагностика и своевременното лечение на заболяването чрез провеждане на регулярни образователни инициативи. Становището на експертите има за цел също и да потвърди ползите от навременното лечение на пациенти във всички стадии на хроничната венозна болест с венотонични медикаменти, съобразно международните и националните ръководства за диагностика и лечение.

 

„За да популяризираме сериозността на заболяването хронична венозна болест, за четвърта поредна година организираме мащабната медийна инициатива. Целта на всички нас е като Отбор с мисия да работим за по-добрата информираност на населението за причините за поява, рисковите фактори и симптомите на заболяването. Идеята ни е отново да включим и известни лица като посланици на кампанията, за да достигнем до максимален брой хора“, заяви доц. Димитър Петков, председател на БНДСЕХА.

 

„Наблюдаваме задълбочаващата се тенденция все повече българи да развиват симптоми на разширени вени вследствие на обездвижването и изолацията, наложена от пандемията. Мнозина от тях пренебрегват първите симптоми и не търсят своевременна помощ от лекар специалист. Отделно от това, тревожна е статистиката от последната година, че все по-голям процент от новодиагностицираните пациенти са хора на средна възраст между 30 - 50 г., което говори за „подмладяване“ на заболяването. Още по-притеснителен е фактът, че половината от тях не са били лекувани, въпреки че са имали симптоми от две и повече години“, отбеляза още той.

 

„Хроничният и прогресивен характер на венозната болест изисква провеждането на системно и дългосрочно лечение с венотонични медикаменти, съобразно най-новите научни доказателства и препоръките на водещите експерти, залегнали в наскоро изготвеното Консенсусно становище за лечение на ХВБ. Ключова е ролята на всички нас - здравните специалисти – съдови хирурзи, ангиолози, общопрактикуващи лекари, фармацевти, които трябва да разясняваме на пациентите, че т.нар. разширени вени не са само козметичен проблем, а заболяване, в основата на което стои венозно възпаление.

 

Важно е да противодействаме на този възпалителен процес и да наблегнем на необходимостта от навременна и постоянна грижа за венозното здраве, както при всички останали хронични заболявания като артериална хипертония, диабет и др.“, отбелязва доц. Петков. Според него е от изключително значение хората да са добре информирани за основните рискови фактори за развитие на заболяването: наднормено тегло, липса на движение, небалансиран хранителен режим, фамилна обремененост. Освен това, при поява на тревожни симптоми като умора в крайниците, болка и тежест, крампи и отичане, е необходимо пациентите да потърсят своевременна консултация с медицински специалист.

 

Тази година кампанията „Вземи краката си в ръце активно“ отново включва множество активности като традиционните безплатни профилактични прегледи в цялата страна, публикуване на данни от национално скринингово изследване относно заболеваемостта, интервюта с експерти и др. Организаторите отправят поредно предизвикателство към хората с идеята да ги стимулират да се движат активно през предстоящите летни месеци.

 

Инициативата „Пътешествие с мисия“, която миналата година мотивира стотици хиляди души да участват и да изминат заедно 10 милиона крачки, сега се разгръща повече. От май до септември 2022 г. хората ще имат възможност да се включат в „Пътешествие с мисия из Европа“. Така всички участници в „Отбор с мисия“ в тазгодишната надпревара ще могат заедно да постигнат още по-голямата цел от 12 милиона извървени крачки.

 

Локациите ще включват не само красивите маршрути в България, както беше миналата година, но и различни страни в Европа. Всеки участник ще може да следи броя на извървените крачки във фейсбук групата Пътешествие с Мисия и на сайта www.venite.bg. Запленяващият танц „Краченица“, създаден специално с грижа за активни и красиви крака, също ще има важно място в тазгодишната кампания. Всяка стъпка от специалната хореография подобрява венозната циркулация, тонизира и подпомага усещането за лекота.

 

Кампанията „Вземи краката си в ръце“ се реализира в месеците април – септември 2022 г. с подкрепата на фармацевтична компания Servier и на сайта www.venite.bg.





Latest Images